Żywokost lekarski • Gdzie rośnie • Cena • Zastosowanie

Żywokost lekarski – czy warto stosować?

żywokost lekarski gdzie rośnie - enaturablog

W dzisiejszym artykule przybliżę nieco postać żywokosta lekarskiego (Symphytum officinale) popularnej rośliny występującej w Europie, Azji i Ameryce Północnej, swoją popularność w Polsce zawdzięcza licznym występowaniom. Polski klimat sprzyja rozprzestrzenianiu się nasion żywokosta szczególnie na łąkach, czy rowach na pewno już go widzieliście nie raz.

Można pomylić go z chwastem, jednak na pewno nim nie jest w swoim cyklu życia osiąga nawet do jednego metra długości, ma mocno rozwinięte liście a po ostrych zakończeniach możemy go poznać i odróżnić od innych szkodników, które często koło niego rosną.

Żywokost lekarski to roślina, to bardzo rozległym korzeniem bardzo gruba z prostą łodygą w środku znajduje się żywy gnat, w środku znajdziemy owoc rozłupina. Stosowany od lat w polskiej medycynie ludowej, pomaga głównie z bólami stawów i kostnymi, pobudza uszkodzone tkanki do regeneracji. Ostnieje dużo zastosowań żywokostu znanych polskim leczniczym, szczególnie warto podpytać o to nieco starsze osoby.

Właściwości zawdzięcza swojemu twardemu korzeniowi, znajdziemy w nim skrobię, garbniki czy inne prozdrowotne składniki takie jak kwas chlorogenowy czy alantoinę są to substancję o działania zmniejszającym ból, a także pomagają pozbyć się uciążliwych znamion i pryszyczy. Jeszcze kilka lat temu żywokost był jednym z popularniejszych leków na trądzik jako naturalny element diety przeciwtrądzikowej. Zatem żywokost sprawdzi się przy drobnych urazach i przy systematycznych bólach stawów i kości, możemy używać naturalnej maści z żywokosta.

Wykorzystywanie i zastosowaniaŻywokost lekarski skutecznie sprawdzi się w :

– Leczeniu bólu kości różnych części ciała
– Drobnych stłuczeniach i zwichnięciach
– W cerze trądzikowej i trudno gojących się ranach
– W osteoporozie
– Pomaga w walce z wrzodami i żylakami (przy kuracji kąpieli)
– Oczyszcza żołądek i wątrobę
– Sprawdza się w leczeniu gruźlicy
– Bolące stawy
– Bóle gośćcowe
– Problemy z trawieniem i wypróżnianiem

Żywokost lekarski – jak używać?

Żywokost lekarski możemy przyjmować na wiele sposób, jako że dostęp do rośliny jest niemal bezproblemowy wystarczy iść na łąkę nazbierać możemy szybko i bezkosztowo przygotować naszą naturalną kurację.

Maść żywokostowa – potrzebujemy zebrać minimum 5 korzeni żywokostu, następie dokładnie wymyć i lekko przysmarzyć następnie zostawić na 24 godziny, lekko wysuszoną maść nakładać na bolące stawy lub znamie. Maść trzymana w lodówce wytrzyma nawet do 20 dni, po czym utraci swoje właściwości.

Kąpiel żywokostowa – Tutaj wyjątkowo będziemy potrzebowali liście z żywokosta lekarskiego zbieramy około 300 gramów liści i zalecamy ciepłą wodą, po odczekaniu aż woda nasiąknie możemy je wyjąć, pamiętajmy, żeby nie używać ich z innymi kosmetykami, ponieważ żywokost może stracić swoje właściwości.

Papka żywokostowa – przy papce mielimy żywokost na małe kawałeczki, następnie zalewamy wrzącą wodę aby oczyścić żywokost z zarazków, następnie nakładamy na chusteczkę i przykładamy do znamienia. Taką kurację możemy powtarzać i zostawiać na noc dla lepszego efektu.

Kupić czy zebrać?Żywokost lekarski jak już wcześniej wspomniałem, można spokojnie zebrać na licznych polskich łąkach i teranach mokrych, taki składnik żywokosta będzie najbardziej wartościowy, jednak mogą pojawić się problemy przy jego przygotowaniu, także na początek rekomenduje skorzystanie z z gotowych preparatów maści żywokostowej czy też prozdrowotnego oleju żywokostowego ceny są naprawdę niskie bo możemy kupić maść w cenie już 10 zł a olej w zakresie 20zł, który jest bardzo wydajny.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *